Başlangıç / Hemşire Yardımcılığının Geleceği

Hemşire Yardımcılığının Geleceği

Bir mesleğin ki, dünyanın en kutsal mesleklerinden biri olan Hemşirelik Mesleğinin bu kadar itibarsızlaştırılmaya çalışıldığı başka bir ülke yoktur. Sadece İstanbul’da 100’e yakın özel sağlık meslek lisesi açıldığı düşünülecek olursa, Türkiye’de kaç sağlık meslek lisesi açılmıştır bilemiyoruz. Sağlık Meslek lisesi açma yetkisinin Milli Eğitim Bakanlığı’nda olduğu herkesin malumu.

Eğitim ücretinin en ucuzu 9000 TL den başlıyor. Yemek parası ve servis parası da cabası. Bu fiyatlardan daha aşağı eğitim veren sağlık liselerin de ilk feragat edilecek şey kalite oluyor. dolayısıyla birçok sağlık meslek lisesinde hiç bir sosyal faaliyet olmadan ve sağlık derslerinin çoğu gereken önem atfedilmeden gerçekleştiriliyor. Sağlık personelinden daha çok kasap yetişiyor da denilebilir.

Veliler haklı olarak çocuğum meslek sahibi olsun geleceği garanti olsun diye okutuyor çocuklarını. Gel gör ki, plansız, programsız, denetimsiz, kurumlar sayesinde sağlık personeli olacak öğrencilerin geleceği malesef karanlık.

Personel ihtiyacının ne kadar olduğunu belirleyecek olan Sağlık Bakanlığı, buna karşılık bu personelin eğitiminden sorumlu Milli Eğitim Bakanlığı… Hedeflenen yıl 2023.. Açılan bu kadar gereksiz Sağlık Meslek lisesi sayesinde 2023 yılında ortaya çıkacak olan 2 kat fazla hemşire sayısı…

2023 yılına kadar planlanandan fazla hemşire fazlası ortaya çıktığı için de, hemşire eğitimi veren okullarda bu yıldan itibaren yardımcı hemşireler yetiştirilmeye başlandı.

Önümüzdeki yıllarda sağlık çalışanları hemşire yardımcıları ucuz iş gücü olarak mı çalıştırılmaya başlanacak. Yoksa özel sağlık meslek lisesi furyası bitince yeni bir yönetmelikle bu öğrenciler de hemşire mi yapılacak?

bekleyip göreceğiz…