Başlangıç / Neden Hemşire Yardımcılığı?

Neden Hemşire Yardımcılığı?

Sağlık Bakanlığı, sayıları giderek artan iş garantili sağlık meslek liseleri için yeni bir düzenleme yaptı. Açılan meslek liselerinin yetiştireceği hemşirelerle 2023 yılında, bakanlığın ihtiyacı olan hemşire sayısının 2 kat fazlası yetişeceği için bakanlık düğmeye basarak radikal kararlar aldı. Bu kapsamda, artık liseden mezun olan hemşire ile lisans mezunu hemşireye kademelendirme farkı geldi.

Kademelendirme Farkı Nedir?

Alınan yeni karar çerçevesinde, sağlık meslek liselerine kayıt olan hemşirelere ‘hemşirelik’ yetkisi değil, ‘yardımcı hemşire’ statüsü verildi. 2 veya 4 yıllık lisans mezunlarına ise, ‘hemşirelik’ statüsü verildi. Hemşirelikten sonraki statü ise, ‘uzman hemşirelik’ oldu. yani bu alanda kariyer yapmak isteyen bireyler aşağıdaki eğitim kademelerine göre kariyerlerini planlayabilecekler

  1. Hemşire yardımcılığı (sağlık meslek lisesi mezunları)
  2. Hemşire (2-4 yıllık lisans mezunları)
  3. Uzman Hemşire (yüksek lisans mezunları)

Hemşirelik yardımcılığı programından mezun olanlar; kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında “hemşire yardımcısı” unvanı ile çalışabilirler. Üniversiteye girişlerde hemşirelik bölümleri için ayrıca ek puan verilmektedir. 2 yıllık meslek yüksekokulları için orta öğretim başarı puanı ile sınavsız geçiş hakları bulunmaktadır.